Всесвітній день психічного здоров’я або День ментального здоров’я

Дата: 10.10.2023 15:16

Щороку 10 жовтня у світі та в Україні відзначається Всесвітній день психічного здоров’я або День ментального здоров’я.

Що таке ментальне здоров’я?

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.

Здатність отримувати задоволення від життя — основна риса ментально здорової людини.

Від чого залежить психічне здоров’я та як його підтримувати

Психічне здоров’я може порушуватися під дією:

генетичних чинників;

наркотичних речовин;

гормонального дисбалансу;

індивідуальних характеристик людини (наприклад, схильності до депресій та песимізму);

швидких соціальних та політичних змін (зокрема, внаслідок воєнних дій);

соціальної дискримінації на фоні різних чинників: сексуальна орієнтація, расова приналежність, ВІЛ-позитивний статус тощо;

сексуального насильства;

психологічного тиску;

стресу та умов роботи.

Психічне здоров’я значною мірою залежить від атмосфери у сім’ї, дитячого досвіду, соціального оточення. Особливо важливим є сприятливе середовище зростання для дітей та підлітків, у яких психіка лише формується.

Що важливо для підтримання ментального здоров’я на належному рівні?

Кілька прикладів:

розвиток емоційного інтелекту в дітей: сприйняття і розуміння своїх емоцій допоможе їм у дорослому віці вправніше керувати своїм станом;

організація здорової атмосфери в родині, налагодження режиму дня для маленьких дітей;

соціальна підтримка незахищених верств населення (наприклад, матерів-одиначок, жінок, що постраждали від насильства, людей з інвалідністю);

локальні програми з підтримання психічного здоров’я — у школах, університетах, на підприємствах.

Підтримувати власне ментальне здоров’я можна самостійно.

Для цього необхідно:

дбати про режим сну;

уникати стресових ситуацій та

навчитись адекватно на них реагувати;

збалансувати  харчування і додати фізичної активності — іноді достатньо активізувати організм та налагодити гормональний фон, щоб виправити ситуацію.

7 простих способів зберегти ментальне здоров’я

1. Чіткий та сталий розпорядок дня.

2. Фізична активність.

3. Повноцінне харчування.

4. Спільні заняття з рідними, друзями.

5. Тактильні контакти.

6. Можливість виговоритися.

7. Спрощений побут.

Фізичне здоров’я безпосередньо пов’язане з психічним. Фізичні вправи не лише загартовують організм, захищають судини, стимулюють серцеву діяльність, а й сприяють утворенню гормонів, які поліпшують настрій, діють як натуральні природні енергетики.

Здобувачі освіти для збереження ментального здоров’я виконали руханки.

(ВСТАВИТИ ФОТО)

Бережіть себе!